O pochvale – na čo zamestnávatelia zabúdajú
Ako ste spokojní so službami na Slovensku? Predpokladám, že veľa pozitívnych skúseností s obsluhou napríklad v rešturáciách či v hoteloch nemáte.
Faktom je, že služby na Slovensku nie sú takej kvality ako vidíme napríklad v susednom Rakúsku. Často cestujem po našej krásnej krajine a neustále mi vŕta v hlave, prečo to tak je? Počas tréningov personálu hotelov a reštaurácií som ale prišla na zaujímavé súvislosti.
Zamestnávatelia si málokedy uvedomujú, aké je dôležité starať sa o ľudí, ktorí pre nich pracujú. Musia s nimi komunikovať, dať im jasne najavo, čo od nich vyžadujú, stanoviť jasné pravidlá a najmä – dávať im spätnú väzbu. Nielen tú zlú, ale aj tú dobrú.
Často sa stretávam so situáciou, keď mi klient povie ,,Načo by som zamestnancov chválill, veď nerobia nič výnimočné.“ Zamestnávatelia si neuvedomujú, že ich ľudia robia dobre svoju prácu, a to za pochvalu stojí.
Pochvala je totiž ako voda na mlyn. Keď majiteľ pochváli zamestnanca, ktorý pre neho pracuje, zaväzuje ho tak, aby pracoval ešte lepšie. Aj pri tréningoch vždy vidím na tvári úsmev a nabudenie, keď poviem účastníkovi, že je šikovný. A je úplne jedno, či má 25 alebo 50 rokov, reakcie sú vždy rovnaké.
Povzbudenie a pochvala je pre zamestnancov niekedy viac ako finančná odmena. Keď chválite zamestnanca, nezabudnite hovoriť nahlas, aby to všetci počuli. :-) Samozrejme, aj napomenutie je veľmi dôležité. Musí však zostať za zatvorenými dverami. A ešte jedna rada: napomenutie si vopred odsúhlaste so zamestnancom, musí pochopiť prečo trest dostal a poučiť sa.
Verím, že od dosiahnutia kvalitnejších služieb, usmievavého personálu v slovenských reštauráciách a hoteloch, nás delí len jedno – viac pochvál a starostlivosti od zamestnávateľov. Veď dušu akémukoľvek majetku dávajú práve ľudia – zamestnanci. Či už spokojní alebo nespokojní :-)